Ohlédnutí za víkendovým seminářem s Adamem Ondrou

Jaké to bylo, očima jednoho z účastníků.

První víkendový vzdělávací seminář je za námi. Nevedl ho nikdo jiný, než Adam Ondra. Dva dny se tak v Brně lezlo, diskutovalo, rozebírala se tréninková videa a zkoušely se nové věci. Jaký celý víkend byl, si můžete přečít v tomto článku od Břéti Brodského, který se ho zúčastnil.


Jednalo se o první seminář ze vzdělávací série pro trenéry (či jen lezce) od ČSL Akademy. Sešlo se nás 18  účastníků, ukázal se i Tufi, Saša Gendová, Kuba Novotný a Andrej Chrastina, takže partička opravdu veliká, ale hlavně naladěná na stejnou notu.

foto by © Radmil Schneider

V pátek po krátkém seznámení začal Adam s prezentací, ve které promítl své lezecké začátky a vysvětlil na svém příkladu, proč dělá věci tak, jak dělá a jak vnímá dětské lezení a případně i dětský trénink.

foto by © Radmil Schneider

Následně jsme se lehce rozcvičili a začali řešit už jen samé vážné věci, campus board a spray wall :)
My, co jsme na klasické bouldrovce vyrostli, jsme se jen naučili nový název – spray wall, ale většinu z nás překvapilo Adamovo doporučení (ty starší velmi potěšilo), že spray wall je základem tréninku a na moderní bouldrovky by se měl alespoň omezeně vrátit.

foto by © Radmil Schneider

Program se z tréninku na campusu a diskutování o nahazování bouldrovky pomalu zvrhl v plodnou debatu. Poté, co nás Adam opustil, jsme v debatě zdárně pokračovali až do půlnoci. Přeci jen takováhle parta bláznů se stejným postižením s rukama nad hlavou se nesejde každý den.

V sobotu ráno jsme se sešli v Hangáru ve velkém očekávání. Pro většinu z nás je moderní koordinační bouldering velké UFO, a tak jsme čekali, co bude.

foto by © Radmil Schneider

Adam předvedl dokonalou přípravu, kdy se pokusil (dle nás velmi úspěšně) pojmenovat a rozlišit jednotlivé části této nové disciplíny tak, že vždy na videu ze svěťáků pojmenoval krok, ten stejný krok pak předvedl na videu, které natočil pro nás, a následně nás k tomuto kroku osobně dovedl, předvedl, vysvětlil a ochotně koučoval naše leckdy velmi úsměvné pokusy.

foto by © Radmil Schneider

foto by © Radmil Schneider

foto by © Radmil Schneider

Největší výhodu tohoto druhu lezení jsme spatřovali v tom, že se člověk až tak neunaví a ani kůži neproleze úplně durch, proto jsme se mohli po odpolední pauze přemístit zpět na Kotelnu, kde jsme pokračovali nejdříve diskusí o volbě lezeček a typu magnézia. Následně jsme zkoušeli dle Adamova návodu kolenovat, patovat, špičkovat a hlavně lézt bouldry na spray wallu.
Adam v sobotu ukončil akci dříve (asi v 19 hodin), ale nám nic nebránilo pokračovat v živých debatách opět až do půlnoci.

foto by © Radmil Schneider

Na neděli přišel AO zase vyzbrojen projekcí, kdy jsme se nad videi ze svěťáků a přelezů ze skal bavili o efektivitě lezení, prohlížení cest a taktice při daném pokusu. Pro velkou spoustu z nás to byl dost nový pohled na lezení, když jsme zjistili, do jakých podrobností lze lezení řešit a jaké maličkosti dost často rozhodují třeba i o titulu.

foto by © Radmil Schneider

Na odpoledne zbýval trénink koleček a 4x4, kdy z nás Adam vyždímal i poslední zbytky sil a kůže. Pak už zbývala jen debata na závěr, při které jsme rozebrali stravu a vlastně cokoliv, co zajímalo kohokoli z účastníků. 
Jsem moc rád, že jsem se mohl semináře zúčastnit, protože se jednalo jednoznačně o nejlepší lezecký a tréninkový seminář, na kterém jsem kdy byl, a odjížděl jsem domů vysoce namotivovaný do další práce a tréninku.
Za pořádáním semináře stojí ČSL Academy a těším se na další akce, které se připravují na příští rok. Jen je třeba říci, že laťka byla nastavena neskutečně vysoko, takže se asi máme na co těšit.

Organizátorem akce je


Diskuze

Hlavní partneři

Partneři

Copyright © 2024 Český horolezecký svaz. by Media Heroes s.r.o.