ŠBP

Školní Boulder Pohár (ŠBP) je celorepubliková soutěž ve sportovním lezení pro žáky II. stupně základních škol.

O závodě
Myšlenka uspořádat závod, ve kterém budou moci poměřit své síly školáci, ale také školy samotné, se zrodila už v roce 2014, kdy se odehrál 1. ročník závodu. Konal se v pražském Boulder Baru a byl určený žákům druhého stupně základních škol z Prahy 7. Od té doby se závod konal rok co rok a s každým dalším ročníkem přibývalo i účastnících se dětí a škol. Nejprve se závod rozrostl do všech městských částí Prahy, poté se začal rozšiřovat i do dalších krajů České republiky.

Finále Školního Boulder poháru 2017, Letná, Praha

První mezikrajovosti se závod dočkal v roce 2018, kdy se do něj zpojily celkem 4 kraje, a to Praha, Středočeský, Pardubický a Jihomoravský kraj. Řečí čísel šlo o 48 základních škol a 612 dětí. V letošním roce se závod rozrostl ještě víc, téměř skokově. Zapojilo se celkem 7 krajů (k výše uvedeným přibyl ještě Zlínský, Ústecký a Plzeňský kraj), 87 škol a 1169 dětí. Tak vysoká účast nás těší a v příštím roce plánujeme závod rozšířit do všech 14 krajů.

finále Školního Boulder poháru 2018, Výstaviště Praha

Jedná se o závod v boulderingu, kterého  se mohou účastnit jak děti s lezeckými zkušenostmi, tak i ty, které by se tímto způsobem chtějí s lezením teprve seznámit. Kvalifikační cesty jsou postaveny tak, aby si zalezly všichni (cca 2 - 3 lehčí, zbytek přece jen těžší, aby se závodníci rozřadili). Žáci závodí sami za sebe, ale zároveň také reprezentují svoji školu. Ve velkém finále jsou vyhlašováni nejlepší individuální závodníci a závodnice a také nejlepší školy.

Průběh závodu
Kvalifikace
Kvalifikační kola se odehrávají v jednotlivých krajích v místních spolupracujících centrech.

kvalifikace ŠBP 2019, Boulder Bar, Praha

kvalifikace ŠBP 2019, Vertikon, Zlín

Čtvrtfinále
Počet čtvrtfinálových kol záleží na počtu účastnících se krajů. Každé čtvrtfinále spojuje postupující děti z několika krajů (např. v roce 2019 byla tato kola dvě, a to v Brně a v Praze).

čtvrtfinále ŠBP 2019, Hangar, Brno

Semifinále a finále
Celorepubliková kola. Odehrávají se ve stejný den (semifinále dopoledne, finále odpoledne), vždy na velké venkovní závodní stage. Celý den je pojatý jako sportovní festival škol. Děti a celé třídy, které přijedou fandit závodníkům, si mohou na místě vyzkoušet doprovodný sportovní program.
Vyhlašování jsou 3 nejlepší dívky, 3 nejlepší chlapci a 3 nejlepší školy.

finále ŠBP 2019, Boulder Výstaviště, Praha

Plány do budoucna
Jak již bylo řečeno, v roce 2020 plánujeme zapojit všechny kraje ČR. Školní Boulder pohár je už nyní obřím projektem, který rozhodně má smysl a blízké budoucnosti bude projektem celorepublikovým. Díky vícekolovosti se ho může účastnit skutečně velké množství dětí. Má-li i vaše škola zájem se zapojit, neváhejte nás kontaktovat.

Partneři projektů

Copyright © 2019 České Sportovní Lezení. by Media Heroes s.r.o.